Sõiduautodiagnostik

Õppeliik

Õppevorm

Eeldus alustamiseks

Õppeaeg

Tase

Kutseõpe

Statsionaarne õpe

Vähemalt 4. või 5. kvalifikatsioonitaseme kutse või vastavad kompetentsid mootorsõidukite hoolduse ja remondi kutsealal ning keskharidus

1 aasta

5. taseme jätkuõpe

Eriala kirjeldus

Mootorsõidukidiagnostik tegeleb sõiduautode diagnoosimise-, remondi- ja rikkepõhjuste analüüsiga, leiab ja kõrvaldab rikkeid.
Ta töötab iseseisvalt, kasutades vajadusel remondiandmebaase, -katalooge ja -juhendeid.  Mootorsõidukidiagnostik võib töötada nii üksi kui ka meeskonnas, tema töö eeldab suhtlemist kaastöötajate ja klientidega. Vajadusel juhendab mootorsõidukitehniku tööd, suunab ja annab juhiseid vigade diagnoosimiseks, juhendab remondimahu määramist.

Ta korraldab iseseisvalt oma töökoha, tuleb tööülesannete täitmisega toime tavapärastes ja keerukamates  olukordades ja vastutab  kvaliteetse töötulemuse eest.  Töötamisel järgib keskkonnasäästlikke töövõtteid, tööohutuse  ja  töötervishoiu nõudeid ning kasutab materjale säästlikult.  Töös on olulised koostöö ja osalemine  meeskonnatöös  ning oma pädevuse piires teiste töötajate juhendamine.  Sõiduautodiagnostik  käitub  vastastikust suhtlemist toetaval viisil,  kasutab  erinevaid infotehnoloogilisi vahendeid sh  diagnostikaseadmeid ning erialast sõnavara eesti- ja inglise keeles.   

Kutseõppe valikained laiendavad erialaseid kompetentse ja suurendavad kutseõppe lõpetaja konkurentsivõimet tööturul. Valikainete kaudu on võimalik arendada  võõrkeeleoskust, IKT alaseid kompetentse,  õppida klienditeeninduse põhialuseid, tehnoülevaataja alustedmisi  jms.

Eriala omandamine toimub koolis ja ettevõttes praktikal. Praktikaettevõtted on valdavalt Tallinnad ja Harjumaal tegutsevad sõidukite hoolduse ja ja remonttööde teenust pakkuvad ettevõtted, eelistatult Autode Müügi-  ja Teenindusettevõtete Liidu (AMTEL)  liikmed.  Praktikat võib sooritada EU liikmesriigis õppija omal valikul ning kandideerides Erasmus+  või Archimedese praktikaprogrammides. 

Õpikeskkond

Teooria- ja praktilise õppe läbiviimiseks on koolis heal tasemel sisustusega õpperuumid. Õppijale on tagatud piisavad võimalused omandada teadmised kutseala faktide, põhimõtete, teooriate ja tavade kohta ning saavutada  võimekus teadmisi rakendada tööülesannete täitmiseks, erialaste oskuste praktiliseks harjutamiseks ja vilumuse saavutamiseks. Õppetöös kasutatakse professionaalseid töökoja seadmeid, näiteks 

  • autotõstukid
  • pidurisüsteemi kontrolli stend    
  • sildade reguleerimise stend
  • diagnostikaseadmed 
  • kliimaseadmete hooldur
  • rehvimontaaži- ja tasakaalustamise seadmed
     

Sõiduautodiagnostika  õppimiseks vajalikud  elektrilised-, suruõhu- ja käsitööriistad,  materjalid ja  õppeprogrammid.

Tööohutus ja töötervishoid

Õpetame ohutult, säästlikult ja keskkonnasõbralikult töötamist. Õppetöökojas töötamiseks peavad õppijal olema isiklikud:

  • Erialale vastavad töötunked
  • Peakate
  • Turvajalatsid

Õpilane võib kasutada isiklikke individuaalseid isikukaitsevahendeid nagu  kaitseprille, kindaid ja kuulmiskaitsevahendeid.  Isikukaitsevahendi soetamisel tuleb veenduda, et sellel on CE märgis, mis kinnitab vastavust olulistele nõuetele.   

Kutsestandard

https://www.kutsekoda.ee/et/kutseregister/kutsestandardid/10596990link opens on new page

Avaldatud 04.12.2018. Viimati muudetud 04.12.2018.