Sõidukipindade hooldaja ja rehvitehnik (õppekava on uuendamisel, vastuvõttu ei ole)

ÕppeliikÕppevormEeldus alustamiseksÕppeaegTaseÕppekeel
KutseõpeStatsionaarne, õhtune õpePõhihariduse nõudeta1 aasta3. taseeesti, vene

Eriala kirjeldus

Sõidukite pindade hooldaja ja rehvitehnik tegeleb sõidukite värvkatte, salongi sisustuse ning  mootoriruumi  puhastamisega ja hooldamisega. Sõiduki puhastamine tähendab määrdumise eemaldamist sobiva tehnoloogiaga.  Pindade hooldamine tähendab puhastatud pindade töötlemist sobiva tehnoloogiaga. Töö eesmärk on osutada klientidele sõidukite pindade puhastamise ja hooldamise teenust professionaalsel tasemel ning sellega ennetada sõiduki ebanormaalset kulumist ning korrosioonikahjustuste teket.    Sõidukite pindade hooldaja ja rehvitehnik rakendab keskkonnasäästlikke töövõtteid ning järgib tööohutuse- ja töötervishoiu nõudeid, juhindub töö tegemisel töökorraldusest, tehnilistest juhenditest, ohutusnõuetest ja tööle seatud kvaliteedinäitajatest. Rehvitööde hooajal võib sõidukite pindade hooldaja teha sõidukitele rehvitöid.  

Kutseõppe valikained laiendavad erialaseid kompetentse ja suurendavad kutseõppe lõpetaja konkurentsivõimet tööturul. Valikainete kaudu on võimalik arendada  võõrkeeleoskust, IKT alaseid kompetentse, omandada mootorsõidukitehniku alusteadmisi   jne.

Eriala omandamine toimub koolis ja ettevõttes praktikal. Praktikaettevõtted on valdavalt Tallinnad ja Harjumaal tegutsevad sõidukite hoolduse ja ja remonttööde teenust pakkuvad ettevõtted, eelistatult Autode Müügi-  ja Teenindusettevõtete Liidu (AMTEL)  liikmed.  Praktikat võib sooritada EU liikmesriigis õppija omal valikul ning kandideerides Erasmus+  või Archimedese praktikaprogrammides. 

 

Õpikeskkond

Teooria- ja praktilise õppe läbiviimiseks on koolis heal tasemel sisustusega õpperuumid. Õppijale on tagatud piisavad võimalused omandada teadmised kutseala faktide, põhimõtete, teooriate ja tavade kohta ning saavutada  võimekus teadmisi rakendada tööülesannete täitmiseks, erialaste oskuste praktiliseks harjutamiseks ja vilumuse saavutamiseks. Õppetöös kasutatakse professionaalseid töökoja seadmeid, näiteks 

  • autotõstukid
  • rehvimontaaži- ja tasakaalustamise seadmed ja materjalid
  • autopesula seadmed
  • sõidukite pindade hooldamise materjalid
     

Sõidukite pindade hooldamise ja rehvitehniku  töö õppimiseks vajalikud  elektrilised-, suruõhu- ja käsitööriistad,  materjalid ja  õppeprogrammid.

 

Tööohutus ja töötervishoid

Õpetame ohutult, säästlikult ja keskkonnasõbralikult töötamist. Õppetöökojas töötamiseks peavad õppijal olema isiklikud:

  • Erialale vastavad töötunked
  • Peakate
  • Turvajalatsid

Õpilane võib kasutada isiklikke individuaalseid isikukaitsevahendeid nagu  kaitseprille, kindaid ja kuulmiskaitsevahendeid.  Isikukaitsevahendi soetamisel tuleb veenduda, et sellel on CE märgis, mis kinnitab vastavust olulistele nõuetele.   

 

Kutsestandard

www.kutseregister.ee/ctrl/et/Standardid/vaata/10805433 

Kontakt
Avaldatud 14.01.2019. Viimati muudetud 24.10.2024.